baş kaşıntısı neden oluşur?

baş, baş kaşıntısı, kafa kaşıntısı, baş kaşıntısı neden oluşur? , kafa neden kaşınır, başımız neden kaşınır, baş kaşıntısına sebep olan şeyler, saç dersinin kaşınması, kafa derisinin kaşınması, hangi durumlar kaşıntı olur, baş kaşıntısı nasıl giderilir, kaşıntıyı önlemek için ne yapılmalı, baş kaşıntısı nasıl önlenir, kafa kaşıntısı tedavisi, baş kaşıntısı tedavisi, saç derisi kaşıntısı tedavisi .

Saçlı deri kaşıntısı,erkeklerde oldukça sık görülen, fiziksel ve sosyalanlamda son derece rahatsız edici bir problemdir.

Bu şikayet, saç derisinde kepeğe yol açan hastalıkların seyrinde sıklıkla görülür.

Kaşıntıya yol açan nedenlerin belirlenmesi, doğru tedavi yöntemine karar verebilmek için gereklidir. Ayırıcı tanıda en önemli bulgu, kaşıntı ile birlikte görülen kepeğinözellikleridir. Kaşıntının süresi, şiddeti, yaygınlığı, deride kızarıklık ve vücudun diğer alanlarında bulunması gibi belirtiler de, kaşıntıya sebep olan hastalığın tanınmasında yardımcı olabilir.

Kuru kepek ile birlikte görülen kaşıntı, havanın soğuduğu ve nemin azaldığıkış aylarında saç derisinin kurumasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Cilt yağlanmasının arttığı sıcak ve nemli hava koşullarında çoğalan maya mantarları (malessizia globosa) da kepek ve kaşıntıya yol açar. “Seboreik dermatit”, kepeğin enflamatuar türüdür; orta ve aşırı şiddette kaşıntı ile seyreder.

Saçlı derinin sedef hastalığında hafif, kontakt dermatitte allerjenlerin yol açtığı şiddetli kaşıntı söz konusudur. Saç bitlenmesi, saçlı derinin mantar hastalıkları, kıl kökü iltihapları ve saçlı derinin enfeksiyonlarında; parazit,bakteri ve mantarların oluşturduğu enflamatuar reaksiyon sonucu kaşıntı ortaya çıkar. “Liken planus” ve diğer psikolojik kökenli kaşıntılara da oldukça sık rastlanır.

Kepek ve kaşıntıya yol açan faktör belirlendikten sonra çoğu zaman kepek önleyici şampuanlar ya da nemlendirici özellikli saç ürünleri kullanılarak rahatlamak mümkündür. Şiddetli ve iyileşmeyen kaşıntılarda dermatoloğunuza başvurmanız, ayırıcı tanının yapılabilmesi ve gerekli tıbbi tedavinin belirlenmesini sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>