KOŞU BANDI-koşu bandında kaç dakika yürümeli


Türkiyemizde malesef obezite , fazla kilo , yağlı vücut , dengesiz beslenme alışkanlıkları yüzünden zaman geçtikçe sayısı artmaktadır. Bu sorunlar gelecek kuşaklarımızada etki etmektedir. Şuanda gündemde olan bir haber var … Zonguldak ta 8 yaşındaki bir erkek çocuğu 100 kilo arkadaşlar daha 8 yaşındaki bir çocuk yüz kilo bu nedemek ? Kendimize nekadar dikkat etmiyprsak kendi çocuklarımızada okadar dikkat etmemiş sayılıyoruz… Bunu unutmayın kendi sağlımızdan bile başkaları sorumlu kalabilir. Bu yüzden Dengeli Beslenme , yürüyüş bandı , koşu bandı yani , düzenli spor , nefes açma hareketleri , su sporları , kalori yakmadaki diğer spor sanatları gibi bir çok spor var aslında Spor yaparak hem sağlığınıza ulaşıyorsunuz hemde Kilo vermiş oluyorsunuz. Hergün düzenli saattlerde koşu bandına çıkınız kendinize göre koşu bandında yürüyünüz Koşu bandında kaç dakika yürümeniz size kalmıştır. siz hissedeceksiniz onu.
Obezite Nedir?
Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır

İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir.

Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18′i, kadınlarda ise %20-25′ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30′un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.

Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

Obezite Nedir?

Zayıflama aletleri alacakların aklına ilk gelen şey olan koşu bandı zayıflatırmı sorusuna cevap arayacağımız ve koşu bandı ile zayıflama ipuçları vereceğimiz bu yazıda, koşu bandını etkin kullanım nasıl yapılır sorusuna cevaplar bulacaksınız.

Öncelikle bir çok okurun aklında yer eden koşu bandında ne kadar yürümeli ya da koşu bandında kaç dakika yürümeli sorusuna cevap verelim. Şayet koşu bandında zayıflama amacınız varsa en az 35-40 dakika saatlik 4.5 km lik hızda koşu bandında egzersiz yapmalısınız. Koşu bandının kilo vermek için en verimli kullanımı ise günlük 1 saatlik koşu bandı ile zayıflama proğramı uygulamaktan geçer. koşu bandında zayıflama aslında zevkli ve sıkıcı olmayan bir uğraşıdır. Kulağınıza kulaklığı takın ve şarkılar eşliğinde zayıflamanın keyfini sürün.

koşu bandı kullanımı hakkında aşağıdaki tavsiyelere dikkat etmelisiniz:

Ayakkabısız koşmamak gerekir.

Evde olduğumuz için çorapla yada yalın ayak kesinlikle koşu bandı kullanılmamalıdır. Ayaklarınıza büyük zarar verecektir.

Koşu bandının seçimi önemlidir.

Son yıllarda koşu bantlarında teknolojik gelişmeler çok fazladır. Koşu bandı seçerken mutlaka yumuşatıcısı olan bantlı koşu cihazlarını seçmek gerekir. Çünki; ayağınızı koyduğunuz anda verilen güç aynı şiddette ayak bileğine, dize ve kalçaya gelir. Bu da eklemdeki kıkırdaklar üzerine aşırı yük getirir. Belli bir süre sonra da ağrıya neden olur.

Koşu bandını kullandığımız süreyi abartmamak gerekir.

Yoğun bir tempo eklemlere aşırı yük getirerek ağrı yaratır, sonra da kıkırdak hücrelerini etkileyerek kayba yol açar. İdeal olanı iki günde bir yarım saati geçmeyen yürüyüşler ve koşular yapmaktır. 4-4.5 hızı geçmeyecek şekilde 20 dakika ile 30 dakika arasında yürüyüş yapılabilir.

Spordan önce ısının

Spor yapmadan önce yapılan ısınma haraketleri sizi spora hazırlar. Ayrıca spora çabuk konsantre olunmasını sağlar.

Düşük ağırlıkla çalışın

Özellikle vücudunu geliştirmek isteyen kişiler, birden gereksiz ağırlıklar kaldırmaya başlayarak omuz bölgelerinde ağrı yaratabilirler. Bu durum onları spor yapamayacak hale bile getirebilir. Bu durumun önüne geçmek için tavsiye edilen, düşük ağırlıklarla ve sık tekrarlarla çalışmanın sürdürülmesidir. Daha sonra kademeli olarak ağırlık arttırılabilir.
Kaç dakika egzersiz yapmalı?

Aletlerin sayısına göre her alette geçirilecek süre de faklıdır. Yürüme bandı için 20-30 dakika, bisiklet için 15 dakika idealdir. Adale çalıştırıcılarda özellikle de bacak adalelerini çalıştıran aletlerde 10 defadan iki set, üst grubu çalıştıran aletlerde düşük ağırlıklarla 10 defadan iki set yapılabilir. Ay yürüyüşü denilen alette ise direnci sıfırdan başlatıp yavaş yavaş artırarak yaklaşık 15 dakikalık egzersizi öneririm. Egzersizin başında ve sonunda vücudu esnetici egzersizler yapmak da son derece faydalıdır. Bunun iki yararını göreceksiniz. Birincisi adale ve tendonlarınızı spora hazırlarsınız. İkincisi ise adele ısısını artırarak konsantrasyonunuzu yükseltirsiniz. Öte yandan aletten alete geçiş sırasında bir-iki dakikalık molalar son derece yararlıdır. Çok uzun süreli ara vermekten ise kaçınmalısınız.

Zayıflamak için spor mutlaka yapılmalıdır. Ancak çok aşırı kilolu olan bir kişiye bilinçsiz spor yapmasını öğütlediğiniz takdirde hastanın ölümüne bile neden olabilirsiniz. Bu nedenle kilo vermede öncelikle yapılması gereken şey doktor kontrolüne girmektir. Bir doktor tarafından kişinin metabolizması ölçülmeli, hormonal değerleri tespit edilmeli ve kilo vermeye başladığı andan itibaren yavaş yavaş kademeli artışlarla spor yapması teşvik edilmelidir. Bu spordaki birinci basamak yürüyüştür. Bu yürüyüşler tabii ki kilonuzun değerlerine göre 45 dakikaya varan dış ortamda ve toprakta yapılmalıdır. Spor salonlarında ise egzersizlere çok daha düşük zamanlarda ve adetlerde başlanmalıdır. Süre ve adet daha sonra yavaş yavaş artırılmalıdır.

Spor sırasında kişilerin kalp ritimlerini ve tansiyonlarını mutlaka kontrol ettirmeleri gerekir. Sağlıklı kişilerin de, normal kiloya sahip olanların da yapacakları egzersiz tiplerine göre kalp ritmlerini ve tansiyonlarını kontrol ettirme zorunlulukları vardır. Aksi taktirde çeşitli sağlık sorunlarının yaşanma ihtimali doğacaktır.

yürüme bandı zayıflatırmı: ayda 1 saatlik 20 kez yürüme bandı egzersizi yaparsanız ortalama olarak 2 kilo zayıflama sağlarsınız.

2 thoughts on “KOŞU BANDI-koşu bandında kaç dakika yürümeli

  1. herkes hızlı kilo vermek için ilk etapta çok yükleniyor sporda. Çok yüklenince kaslara zarar verilir. Koşu bandındada yavaş yavaş gün ve gün tempo artırılmalıdır

  2. Pingback: KOŞU BANDI-koşu bandında kaç dakika yürümeli - yürüyüş bandı - Sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>