Çocuklarda Bilimsel Düşünceyi Teşvik Etmek

0
22
görünümler
blank

Küçüklerin hem akademik hem de kişisel gelişimleri için pek çok faydası olduğundan, çocuklarda bilimsel düşünmeyi teşvik etmek önemlidir. Çocuklarda bilimsel düşünceyi teşvik etmek akademik düzeyde oldukça faydalıdır. Sadece akademik düzeyde değil, aynı zamanda günlük yaşamlarında ve kişisel gelişimlerinde de. Muhakeme ve mantığın gelişimi, karşılaştıkları sorunları çözmelerine ve karşılaştıkları yeni durumlara uyum sağlamalarına yardımcı olmada belirleyici olacaktır.
Bilimsel düşünceden bahsettiğimizde, sadece bilimle ilgili olan şeyden bahsetmiyoruz (matematik, biyoloji, mühendislik, tıp, geometri vb). Aynı zamanda özerk olma ve günlük hayatın sorunlarını çözme kapasitesinden de bahsediyoruz. Bu yazımızda, bilimsel düşünceyi teşvik ettiğinizde çocuklara sağladığınız faydalara bakacağız.
Çocuklarda bilimsel düşünceyi teşvik etmek neden önemlidir?
Daha önce de söylediğimiz gibi, küçüklerde bu tür düşünmeyi teşvik etmek çok önemlidir. Çocuklarda bilimsel düşünceyi teşvik etmek aşağıdaki konularda fayda sağlar:
Gerçek durumlarda problemleri çözmek için öğrenmeyi geliştirir.Çocukların çevrelerinde olup bitenleri gözlemleme ve analiz etme kapasitesini artırır. Aynı zamanda akıl yürütme kapasitelerini geliştirir ve daha karmaşık fikirlerin inşasını teşvik eder.Eğitim kapasitelerini geliştirir ve kendi çözümlerini yapmaları için stratejiler geliştirir.Çocukların çevreleriyle ve onu algılama biçimiyle ilişkilerini güçlendirir.Kişinin kendi öğrenmesini geliştirmesine yardımcı olur.Mekân algılarını ve fiziksel çevreyle ilişkilerini geliştirir.Bunlar, çocuklarımızda bilimsel düşünceyi teşvik etmenin önemli olduğu faydalardan sadece birkaçı. Bu sayede zor durumlarla sorunlarını çözebilecekler ve farklı bakış açılarından analiz edebilecekler ve içinde yaşadıkları dünya hakkında küresel bir vizyona sahip olacaklar.
Bilimsel düşünceyi yeterince teşvik etmek için nelere dikkat etmelisiniz?
Bilimsel düşüncenin gelişmesinin yeterli olması için, bazı temel yönleri hesaba katmalısınız. Aşağıda dikkat etmemiz gereken konular sıralanmıştır:
Çocuğunuzun günlük yaşamında bilimsel düşünceyi kullanın.Karmaşık durumları çözmek için mantığı kullanın.Çocuğunuzun çevresini gözlemleyebilmesi ve buna göre hareket etmesini analiz edebilmesi için gerekli beceri ve teknikleri sağlayın.Hata yapsalar bile çocukları denemeye teşvik edin. Çözümleri denemeli ve işe yaramazlarsa onları değiştirmelidirler.Çocuklarda bilimsel düşünmeyi teşvik etmek için ipuçları
Bilimsel düşünme, çocukların gerçekleri, fikirleri ve nedenleri etkileriyle ilişkilendirmesine yardımcı olur. Günlük hayatımızda bazı basit uygulamaları kullanırsak, bu düşünceyi, mantığı ve tümdengelimi geliştirmelerine yardımcı olacağız. Bu anlamda uygulayabileceğiniz bazı ipuçlarına bakalım:
Dünya hakkındaki meraklarını teşvik edinKüçükleri etraflarındaki tüm nesneleri araştırmaya, işlerin nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını anlamaya teşvik etmeliyiz. Ebeveynler, küçük oldukları andan itibaren, farklı malzemeler, kumaşlar, oyuncaklar vb. dahil her tür nesneyi kullanmalarına izin vermelidir. Elbette, nesneler güvenli olduğu sürece. Çocuklar önce dokunarak ve görerek nesneler arasındaki renkleri, şekilleri, boyutları açısından farklılıkları belirleyeceklerdir. Aynı zamanda özelliklerini ve işlevlerini de araştıracaklar. Büyüdükçe, neden-sonuç ilişkisini analiz etmek için bazı deneyleri kullanabilirsiniz.
Bir şeylere ilgilerini teşvik etmek için sorular sorunHer şeyi soran ve her şeye dokunan çok meraklı çocuklar var, bazıları ise o kadar meraklı değil. Çocukları çevrelerindeki dünya hakkında sorular sorarak ilgilerini uyandırmalıyız. Aynı zamanda, anlamadıkları her şey için bir açıklama bulmalarına ve onları araştırmalarına teşvik etmeliyiz.
Pratik yapmalarına ve karşılaştıkları sorunları çözmeye izin verinTehlikeli olmadığı sürece, bir nesneyi tanırken sorunlar ortaya çıktığında özerk bir şekilde çözüm aramalarına izin vermeliyiz. Bu her zaman sizin gözetiminiz altında gerçekleşmelidir ve gerektiğinde sabırlı olmalı ve tavsiyelerde bulunmalısınız.
Oyun ve hayal gücünü kullanınÇözmeye çalışacakları basit zorluklar önerebilirsiniz. Örneğin, bir hikâye başlatıp onlardan devam etmelerini ve karakterlere ne olduğunu, nasıl düşündüklerini, nasıl tepki verdiklerini vb. açıklamalarını isteyebilirsiniz.
Çocuklarda bilimsel düşünmeyi teşvik etmek için hikayeler kullanınHikayeler, çocuklarda bilimsel düşünmeyi teşvik etmek için çok iyi bir araç olabilir. İlk başta hikayeyi onlara okuyacak ve daha sonra akıl yürütmelerini ve anlayışlarını geliştirmek için sorular soracaksınız .
Daha sonra, büyüdüklerinde, muhtemelen diğer kitapları okuyarak ve araştırarak vb. soruların yanıtlarını bulmaya çalışırlar.
Öğrenmelerini nazikçe yönlendirmekNasıl çözüleceğini bilmediği bir sorunla karşı karşıya kaldıklarında, onlara çözümü vermeyin . Aksine, düşünürken onları çözüme götürecek ipuçları verebilir veya sorular sorabilirsiniz. Bu şekilde çözümü onlar bulacaktır.
Gördüğünüz gibi, çocuklarda bilimsel düşünceyi teşvik etmek çok önemlidir. Bu durum, onlara sadece akademik alanda değil, karşılaştıkları sorunları çözebilecek bağımsız bireyler olarak oluşumlarında da yardımcı olacaktır. Ebeveynler olarak bu öğrenme yolunda onların rehberleri olduğumuzu ve sabır, sevgi ve özveri ile çocuklarımızın her alanda harika insanlar olmasına yardımcı olabileceğimizi her zaman unutmayın .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz