Çocuklarda Romatizmal Kalp Hastalığı

0
26
görünümler
blank

Çocuklarda romatizmal kalp hastalığı, kalp kapakçıklarında kalıcı hasara neden olan bir durumdur. Bir çocuğun romatizmal ateşi olduktan sonra gelişebilir. Romatizmal ateş, vücudun boğazda veya bademciklerde streptokok enfeksiyonuna verdiği tepkidir. Romatizmal ateş sırasında kızarma takip edebilir. Bu kırmızılık, pürüzlü bir deri döküntüsü ile birlikte boğazın streptokok enfeksiyonudur. Romatizmal ateş eklemleri, cildi, deri altındaki dokuyu, beyni ve kalbi etkileyebilir. Kalbi etkiliyorsa romatizmal kalp hastalığı olarak adlandırılır.
Çocuklarda romatizmal kalp hastalığı sebepleri nelerdir?
Romatizmal kalp hastalığına romatizmal ateş neden olur. Romatizmal ateş, tedavi edilmemiş veya yeterince tedavi edilmemiş bir strep enfeksiyonunun bir komplikasyonudur.
Hangi çocuklar romatizmal kalp hastalığı riski altındadır?
Çocuklarda romatizmal kalp hastalığı nadirdir çünkü romatizmal ateş de yaygın değildir. Romatizmal ateş, 5 ila 15 yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülür. Bu, özellikle sık sık streptokok boğaz enfeksiyonu geçirmiş olan çocuklarda geçerlidir. Strep enfeksiyonlarının gözden kaçması ve tedavi edilmemesi daha olası olduğundan, muayene yapılmazsa romatizmal kalp hastalığı için bir risk faktörüdür.
Çocuklarda romatizmal kalp hastalığı belirtileri nelerdir?
Çocuklarda kalbi etkileyen aşağıdaki belirti ve semptomları olabilir:
Nefes almada güçlükGöğüs ağrısıAyak ve bileklerde şişme (ödem)Kalp mırıltısıÇocuğunuzda ayrıca romatizmal ateşin başka belirti ve semptomları olabilir. Bunlar şunlardır:
Eklem ağrısı ve şişlik DöküntüDeri altında küçük, sert, yuvarlak yumrular (nodüller)Düzensiz veya sarsıntılı hareketlerGöbek (karın) ağrısıBurun kanamasıAteşÇocuklarda romatizmal kalp hastalığının belirtileri diğer sağlık koşulları gibi olabilir. Çocuğunuzun teşhisi için doktorun görmesini sağlayın.
Çocuklarda romatizmal kalp hastalığı nasıl teşhis edilir?
Çocuk doktoru, romatizmal ateş veya strep enfeksiyonları olmak üzere çocuğunuzun belirtilerini ve sağlık durumunu soracaktır. Çocuğunuza fiziksel bir muayene yaptıktan sonra aşağıdaki testleri isteyebilir:
Boğaz kültürüElektrokardiyografi.  Kalbin elektriksel aktivitesini ölçmek için bir test.Ekokardiyografi. Kalbin görüntüsünü ve ses dalgalarını (ultrason) kullanan bir görüntüleme testidir.Kan testleriÇocuklarda romatizmal kalp hastalığı nasıl tedavi edilir?
Tedavi, çocuğunuzun belirtilerine, yaşına ve genel sağlığına bağlı olacaktır. Ayrıca durumun ne kadar şiddetli olduğuna da bağlı olacaktır. Çocuğunuzun doktoru sizi büyük olasılıkla bir pediatrik kardiyologa sevk edecektir. Çocuklarda kalp problemlerini tedavi etmek için özel eğitim almış bir doktordur. Çocuğunuz semptomlarına bağlı olarak başka uzmanlarla da görüşebilir.
Romatizmal kalp hastalığı olan çocukların belirtileri iyileşene kadar dinlenmeleri gerekecektir.
Çocuğunuzun doktoru, aşağıdaki ilaçlardan bir veya daha fazlasını reçete edebilir:
Akut strep enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotiklerTekrarlayan strep enfeksiyonunu önlemek için uzun süreli antibiyotiklerKalpte ve vücudun diğer bölümlerinde iltihabı hafifletmek için steroidler veya steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlarKalp yetmezliği gelişirse su hapları (diüretikler)Ateş ve artrit semptomlarının tedavisi için anti-enflamatuar ilaçÇocuğunuzun başka ilaçlara da ihtiyacı olabilir. Bazı çocukların hasarlı kalp kapakçıklarını onarmak veya değiştirmek için ameliyat olması gerekir.
Romatizmal kalp hastalığının olası komplikasyonları nelerdir?
Romatizmal kalp hastalığının komplikasyonları şunlarıdır:
Kalıcı kalp hasarıAkut veya kronik kalp kapakçığı hastalığıKalp yetmezliğiKalpte enfeksiyon (endokardit)Çocuğumda romatizmal kalp hastalığını önlemek ıçin ne yapabilirim?
Boğaz boğazının neye benzediğini bilerek ve bunun için tedavi alarak romatizmal ateş ve romatizmal kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun doktoru, boğaz ağrısı olup olmadığını görmek için bir boğaz kültürü veya hızlı antijen tespit testi (RADT) yapabilir.
Romatizmal kalp hastalığından zarar görmüş kalp kapakçığı olan çocukların dişlerini ve diş etlerini temiz tutmaları gerekir. Ayrıca koruyucu antibiyotiklerle düzenli diş muayeneleri de yaptırmaları gerekir. Bu adımlar, hasarlı kalp kapakçıklarının enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.
Çocuğumun romatizmal kalp hastalığı ıle yaşamasına nasıl yardımcı olabilirim?
Çocuğunuzun kalbini kontrol etmek için düzenli muayenelere ihtiyacı olacaktır. Ayrıca, kalbin tekrarlayan teşhis testleri de olabilir.
Çocuğunuzun romatizmal ateşi varsa, doktorunun birkaç yıl boyunca veya belirli bir yaşa kadar alması için periyodik antibiyotikler yazabilir. Antibiyotikler romatizmal ateşin geri gelmesini engeller. Ayrıca kalp hasarı riskini de azaltırlar. Çocuğunuzun reçete edildiği şekilde antibiyotik almaya devam etmesi önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz