Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

0
8
görünümler
blank

Hamilelikte kasık ağrısı birçok anne adayının belirli sebeplerden ötürü belli dönemlerde ve birkaç kez karşılaştıkları problemlerden biridir. Anne adaylarının yaşadığı bu kasık ağrısının nasıl tedavi edileceğinden önce neden yaşandığı ve ne gibi sorunlar teşkil edebileceğini incelemekte fayda var. Hamilelikte kasık ağrısı oldukça yaygın bir şikâyet olarak kabul edilse de aslında anne ve bebek için normal ve anormal kasık ağrıları olarak ikiye ayırabiliriz.
Hamilelikte Normal Olan Kasık Ağrıları
Hamileliğinizin ilk birkaç haftasından sonra özellikle altıncı ve sekizinci haftalara doğru kasıklarınızda ilk ağrılarınızı hissetmeye başlarsınız. Bu beklenen ağrılar bebeğinizin rahminizde büyümeye başladığının ve bebeğinizin sizin içinizde kendine yer açmaya çalıştığının bir göstergesidir. Bunlar hamilelikte normal olan kasık ağrıları olarak adlandırılır ve hamileliğiniz süresince belli dönemlerde bebeğinizin gelişmesine paralel olarak tekrarlanacak ağrılardır.

Uzmanlar hamilelikteki bu normal kasık ağrılarını ilk trimester (ilk üç aylık periyot) ve son trimester (son üç aylık periyot) dönemlerde görülmesinin özellikle çok yaygın olduğunu belirtmektedirler. Bebeğinizin bu ilk büyüme sancıları ve doğuma hazırlık olarak yarattığı son sancılar onun gelişiminin bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Doğuma hazırlık sancısı olarak da adlandırılan son aylardaki kasık ağrılarının doğum sancısıyla karıştırılmaması için takibinin düzenli yapılması gerekmektedir. Yalancı doğum sancıları daha spontane gerçekleşirken gerçek doğum sancıları uzun süreli ve düzenli olmaktadır. Bu ağrılarla karşılaştığınızda yapmanız gereken öncelikle paniklememek ve kendinizi yormamaya özen göstermektir. Hamilelikte kasık ağrıları en iyi tedavi yöntemi anne adayının kısa süreli olacak şekilde sık sık dinlenmesidir. Uzun süre ayakta kalmak ve sabit oturmak da kasık ağrılarına sebep olacağından bunlardan da kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca magnezyum tedavisi de anne adayının ağrılarının azalmasında yardımcı olabilir. Kendinizi dinlendirmenize rağmen bu kasık ağrılarının devam etmesi durumunda doktorunuza görünmeniz gerekebilir.
Büyüme sancıları dışında hamilelerin normal olan kasık ağrılarının diğer bir sebebi de genelde hamilelikle birlikte sindirimin sisteminin yavaşlamasında ötürü yaşanan gaz sancılarının kasıkta hissedilmesidir. Hamilelik döneminde değişen hormon seviyelerine bağlı olarak progesteron hormonu da artar. Bu da anne adayının sindirimin sisteminde bazı sorunlara yol açar ve bunlardan en yaygın olanı bu tip gaz sancılarının sıklaşmasıdır.

Hamilelikte Anormal Olan Kasık Ağrıları
Anne adaylarının hamilelik döneminde yaşadığı her kasık ağrısının normal olduğunu da düşünmemek gerekmektedir. Bu dönemde düşük ihtimali, dış gebelik ya da herhangi bir enfeksiyon sebebiyle de anne adayının anormal kasık ağrıları çekmesi muhtemeldir. Hamilelikte kasık ağrılarıyla birlikte kanama da yaşanmaya başladıysa direkt olarak doktorunuza başvurmalısınız.
Dış gebelik anne adayları için ciddi sorunlardan biridir. Dış gebelik fark edilmemesi sonucunda 6-8 hafta içinde büyümeye devam eder ve sonrasında ciddi kasık ağrılarıyla birlikte kanama görülür. Bu durumda direkt doktor müdahalesi gerekmektedir.
Hamilelik dönemindeki düşük ve enfeksiyon ihtimali de geçmeyen ve şiddetli kasık ağrılarıyla ve kanamayla kendini gösterebilmektedir. Bu durumda hemen doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bunların dışında nerdeyse son aylarına kadar sağlıklı bir hamilelik yaşamış olan anne adayının karnına aldığı ani bir darbe ya da tansiyonun aşırı yükselmesi de mide ve kasık bölgesinde şiddetli ve geçmeyen ağrıya sebep olur. Bu durumda plasenta ayrılmaya başlamış olabilir. Bunlar da hamilelikte görülen anormal kasık ağrısı sebeplerindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz