Hamilelikte Suyun Faydaları Nelerdir?

0
6
görünümler
blank

Sağlıklı bir bireyin sağlığını koruyabilmesi için gün içerisinde yedikleri kadar içtiği su miktarına da dikkat etmesi gerekir. Doktorlar normal bir insanın gün içerisinde azami 2 – 2,5 litre su içilmesinin vücut fonksiyonları için gerekli olduğunu söylerler. Ancak durum hamilelik gibi en basitinden iki canlı yaşadığınızda ve hatta o bebeğin su içerisinde yaşadığını düşündüğünüzde çok daha hayati bir önem kazanır. Hamilelik döneminde anne adayının yediği besinlerin bebeği beslemesi gibi içtiği su miktarı da direkt olarak bebeği etkiler. Şöyle ki anne karnında bebeğin yaşaması için amniyotik sıvının da oluşması ve düzenli aralıklarla yenilenmesi gerekir. Amniyotik kese içerisindeki bu sıvı bebekle doğrudan etkileşim hallindedir ve bebekle birlikte anne adayının sıvı alımı doğrultusunda içeriği de şekillenir. Hamilelikte su içmek hem bebeğin yaşam alanıyla birlikte gelişimi hem de anne adayının yaşamsal fonksiyonları için oldukça önemlidir.
Hamilelikte Ne Kadar Su İçilmelidir?
            Herhangi
bir özel durumu olmayan insanın bile günlük 2,5 litreye yakın su içmesi
beklenirken, hamilelerde bu miktar çok daha fazladır. Hamilelik döneminde anne
adaylarının günlük olarak 3- 3,5 litreye yakın su içmeleri önerilir. Genel
olarak su içmekte zorlanan ya da gün içerisinde unutan biriyseniz yanınızda
şişe ya da matara taşıyarak yudum yudum içmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde
içerek midenizde şişlik oluşmasını ve tokluk hissi yaratmasını da engellemiş
olursunuz. Direkt su içmeniz dışında vücudunuz gün içerisinde tükettiği sebze
ve meyvelerden de belli oranda su alır. Özellikle meyveler su oranı açısından
da oldukça zengindir. Buna rağmen direk su tüketiminizin yerini tutmadığından
özellikle hamileliğinizin ilk aylarından itibaren günlük 3,5 litreye yakın su
içmeyi ihmal etmemeniz gerekir.
Hamilelikte Su İçmenin Faydaları
Günlük bedensel fonksiyonlarınızın sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli olan su, anne adayının hamileliğe dayalı bazı şikayetlerini de azaltır. Hamilelikle birlikte artan su ihtiyacının karşılanması hem bebeğin hem de annenin bedenin bazı olumlu etkilere sahiptir.
Anne adayının yeterli su tüketimi gebeliğe bağlı oluşan kabızlık, hemoroid ve idrar yolları enfeksiyonu gibi sorunların giderilmesine yardımcı olurAnne adayının cildinin daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olurHormon değişikliğine bağlı olarak anne adayının vücut ısısı artar, düzenli su tüketimi bu dengeyi sağlamalarını kolaylaştırırAnne adayının hamileliğin ilk aylarındaki bulantılarına ve mide yanması gibi şikayetlerine iyi gelir. Ayrıca bu dönemde yaşanan kusmalardan sonra mutlaka sıvı alımı takip edilmelidir. Aksi halde yaşanacak dehidrasyon anne ve bebek için hayati risk oluşturur. Gün içinde susuz kalınması yorgun hissedilmesine ve buna bağlı baş ağrılarına sebep olur. Anne adayının yeterli miktar su içerek kendini daha iyi hissetmesi mümkündür. Hamilelik döneminde oluşan ödemin de en etkili çaresi bol miktarda su tüketilmesidir. Hamilelikte bol su içmek bebeğin içerisinde yaşadığı amniyotik sıvının temizlenmesinde de önemli bir etkiye sahiptir. Hamilelikte su içmek anne adayının yaşadığı rahim kasılmasını azaltarak erken doğum riskini de azaltır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz