İmpetigo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

0
11
görünümler
blank

İmpetigo çocuklar arasında, özellikle okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar arasında çok yaygın bir cilt enfeksiyonudur. Yüzde, ellerde, bacaklarda ve çocuk bezi bölgesinde kabarcıklara veya yaralara neden olabilir.
İmpetigo nedir?
İmpetigo, bakterilerin neden olduğu yüzeysel bir deri enfeksiyonudur ve genellikle gruplanmış ve kırmızı bir tabana sahip lezyonlara neden olur. Lezyonlar büyür ve çoğalır. Tipik impetigo olan “bal rengi” olur. Impetigo çok bulaşıcıdır ve bir hane halkına yayılabilir, çocuklar kendilerini veya diğer aile üyelerini yeniden enfekte edebilir.
İmpetigo sebepleri nelerdir?
İmpetigo, stafilokok veya streptokok bakterilerinin neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur. Okul yaraları olarak da bilinir çünkü genellikle okul çağındaki çocukları etkiler. Impetigo, sıcak aylarda daha yaygındır.Staphylococcus veya streptococcus bakterileri, cilt yüzeyi ve burun gibi vücudun çeşitli bölgelerinde zararsız bir şekilde yaşayabilir. Bununla birlikte, kesikler, sıyrıklar veya egzama, bakterilerin daha derin cilt dokularında enfeksiyona neden olmasına izin verebilir. Sağlıklı, bozulmamış cilt, bazen de impetigo geliştirebilir. Durum, genellikle yüz veya uzuvlarda oluşan küçük, kabuklu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar.
Risk faktörleri nelerdir?
Bu durum okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda daha yaygındır.
İmpetigo olma durumunu artıran faktörler:
Impetigolu bir kişiye dokunmakİmpetigo hastasına ait giysilere, havlulara, çarşaflara veya diğer kişisel eşyalara dokunmakKötü hijyen, özellikle yıkanmamış eller ve kirli tırnaklarOkul, kreş gibi doğrudan kişiden kişiye iletişimin olduğu kalabalık ortamlarFutbol ve güreş gibi temas sporlarıSıcak, nemli ortamYaz aylarıKötü sağlık veya zayıflamış bağışıklık sistemiEgzama veya cilt alerjisi gibi cilt problemleri yaşama eğilimiDeride kesikler, çizikler, böcek ısırıkları veya diğer yaralanmalarSuçiçeğiUyuz, saç biti veya kasık biti gibi kaşınmaya neden olan bit enfeksiyonlarıBelirtileri nelerdir?
İmpetigo belirtileri, bakterilerle temastan 4-10 gün sonra ortaya çıkar. İmpetigo’nun ana belirtileri deri lezyonlarıdır. İmpetigo genellikle kırmızı bir bölge veya sivilce benzeri bir yara olarak başlar (genellikle yüz, ağız ve burun çevresinde, ellerde ve ayaklarda), irinle dolup ardından bal rengi / sarı-kahverengi bir kabuk geliştirir. Enfekte bir alana dokunmak, vücudun diğer bölgelerine yayılmasına izin verir. Bazı çocuklarda, genellikle gövdede daha büyük kabarcıklar (büllöz impetigo) oluşabilir.
Teşhis
Belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz sorulacaktır. Deri lezyonları incelenecektir. Doktorunuz impetigoyu cilt lezyonlarınızın görünümü ile teşhis edebilecektir. Enfekte deri örneği test edilebilir. Bu test, enfeksiyona hangi spesifik bakterilerin neden olduğunu gösterecektir. Tedavi seçeneklerine rehberlik etmek için yardımcı olabilir.
İmpetigo tedavisi nasıl yapılır?
İmpetigo için özel tedavi çocuğunuzun doktoru tarafından belirlenecektir.
Tedavi hakkında bilinmesi gerekenler:
Çok sayıda lezyonu olan bir çocuk için oral antibiyotikler reçete edilebilir.Çocuğunuzda sadece birkaç lezyon varsa, çocuğunuzun doktoru lezyonlara doğrudan uygulanan bir topikal antibiyotik reçete edebilir.Enfeksiyonun yayılma olasılığını azaltmak için çocuğunuz her gün bir antibakteriyel sabunla yıkamalıdır.Evdeki herkes, enfeksiyonun yayılma olasılığını azaltmak için uygun el yıkama tekniğini kullanmalıdır.Enfeksiyonu kaşıma ve yayma olasılığını azaltmak için çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutun.Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için giysileri, havluları vs. paylaşmaktan kaçının.Önleme
İmpetigo’nun önlenmesi iyi bir kişisel hijyen gerektirir:
Her gün sabun ve suyla yıkayın.Yüzünüzü, ellerinizi ve saçınızı düzenli olarak yıkayın.İmpetigolu birine bakıyorsanız, kişiye her dokunduğunuzda ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.Havluları, giysileri veya çarşafları paylaşmayın.Tırnaklarınızı kısa ve temiz tutun.Giysileri sık sık değiştirin ve yıkayın.Kesikler, çizikler veya böcek ısırıkları gibi yaraları su ve sabunla yıkayın. Az miktarda antibiyotik merhem sürmeyi düşünün. Yarayı bir bandajla kapatın.Çocuklarınızın impetigo olabilecek biriyle oynamasına veya yakın temas kurmasına izin vermeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz