Tırnak Mantarına Kesin Çözüm

0
10
görünümler
blank

Tırnak Mantarına Kesin Çözüm

 

tirnak mantari 1

Onikomikoz olarak da tanınan tırnak mantarı, zayıf tırnakların ve tırnak kırılmalarının ana namacıylalerinden biridir. Böyle bir durumda, tırnak ucunun anında altında ufak beyaz ya da sarı lekeler oluşur. Mantarın namacıyla bulunduğu enfeksiyon ilerledikçe, bu görüldüğü lekeler de büyür.

Bu izlerle birlikte tırnağınız kalınlaşabilir, dokusu değişebilir. En nihayetinde mantarlı tırnağınız kırılabilir ve bu kırılma ardından acı hissedebilirsiniz. Günümüzde tırnak mantarı amacıyla çoğu farmakolojik çözüm bulunmaktadır.

Bunların yanında, size son derece etkili tedaviler sağlayan, tamamiyle natural olan çözümler de bulunmaktadır. Bu yazıda, tırnak mantarının ana namacıylalerinden bahsedeceğiz. Mantarlı tırnaklarınızı etkili bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olacak ev tedavilerini de bu yazıda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tırnak Mantarı Neden Olur ?

tirnak mantari 2

Tırnak mantarı, dermatofitler, maya ve küf mantarı gibi organizmaların aşırı büyümesinin bir neticesi olarak gelişir. Genellikle enfeksiyon amacıyla elverişli bir yer olursa, hem el hem de ayak tırnaklarında meydana çıkabilir.

Her yaştan insan tırnak mantarı meseleuyla karşılaşabilir; fakat bu mesele yaşlılarda daha sık görülmektedir. Bunun arkasındaki sebep tırnakların yaşça büyüdükçe daha kuru ve daha kırılgan duruma gelmesidir. Böylece mantarın bu bölümde saldırıya geçmesi kolaylaşır. Tırnak mantarı tehlikesini artıran başka faktörler ise şunlardır:

  1. Kötü kan dolaşımı
  2. Zayıf bağışıklık sistemi
  3. Havuz, spor salonu ve duş gibi nemli olan kamusal ortak alanlar
  4. Ayağa ideal olmayan ayakkabı kullanımı
  5. Şeker hastalığı

Tırnak Mantarı Hastalığını Nasıl Anlarız?

Tırnak mantarı en sık ayak tırnaklarında meydana çıkmaktadır. Bunun sebebi ise birtakım ayakkabıların mantar oluşumuna yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte, el tırnaklarında da mantar oluşabilir. Tırnak mantarının bulguları şunlardır:

  1. Kalınlaşmış tırnaklar
  2. Tırnakta renk değişimi
  3. Soyulmuş ya da titiz tırnaklar
  4. Hoş olmayan tırnak kokusu
  5. Tırnakta kırılma ya da çatlama

1-)Elma Sirkesi

elma sirkesi

Geleneksel elma sirkesi, bu tür enfeksiyonları yapan mantarlarla savaşmak amacıyla en iyi müttefiklerden biridir. İçinde tespit edilen organik asitler, mantarın büyümesi amacıyla gereken koşulları değiştirir. Böylece, tırnak yüzeyinde bu rahatsızlığın namacıyla olabileceği zararları durdurmuş olur.

Uygulanışı

Elma sirkesine bir parça pamuk batırın ve büyülenen tırnağınıza uygulayın.
Bir bandajla pamuğu tırnağınıza sabitleyin ve tüm gece bu şekilde bırakın.
Herhangi bir iyileşme gözlemleyene kadar bu tedaviyi her gün tekrarlayın.

2-)Sarımsak Sürme

sarimsak

Sarımsak, bu enfeksiyonun semptomlarını tedavi etmek amacıyla son derece faydalı bir yardımcıdır. Sarımsakta tespit edilen bileşenler, sararmış ve lekeli tırnağı temizler ve daha sıhhatli bir tırnağa sahip olmanızı sağlar.

Uygulanışı

İnce ince doğradığınız ya da ezdiğiniz taze sarımsağı mantardan büyülenen bölgeye uygulayın.
Sarımsak sürdüğünüz bölgeyi bir bandajla sarın ve en az 45 dakika bu şekilde bekletin.
Sonrasında ise tedaviyi uyguladığınız bölgeyi ılık su ile yıkayın ve her gün bu prosedürü tekrarlayın.

3-)Limon Suyu

limon suyu

Limon suyunda tespit edilen gıda ve asitler, daha kuvvetli tırnaklara sahip olmanızı sağlar. Bu şekilde tırnaklarınızın mantardan etkilenmesini de önlemiş olur.

Uygulanışı

Taze limonun suyunu sıkın ve büyülenen tırnaklarınızın üstüne bu suyu uygulayın.
Tırnaklarınızın bu suyu yeteri kadar emebilmesi amacıyla bu şekilde bekletin ve günde 2 kez bu prosedürü yine edin.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz